Youth Ballet Masters Competition - 2020 Winners that took place on January 18-19, 2020 in Fullerton College Campus Theatre 321 East Chapman Avenue, Fullerton, CA 92832

HIGHEST SCORE CATEGORY/DIVISION RECIPIENTS

In The Pre-Competitive Classical Category our top 3 highest scores are 

3rd Place is awarded to Variation from La Esmerelda performed by Channing Dennis from South Coast Conservatory 

2nd Place is awarded to Swanhilda variation from Coppelia performed by Sophie Barquist from South Coast Conservatory 

1st Place and YBM Scholarship recipient is awarded to Coppelia variation performed by Angelina Jones from Southland Ballet Academy 

In The Pre-Competitive Contemporary Category our Top 3 highest scores are:

        3rd Place is awarded to “Lullaby” performed by Josephine Hatton from Amirian Ballet Academy 

2nd Place is awarded to “A Secret Garden” performed by Angelina Jones from Southland Ballet Academy

1st Place and YBM Scholarship recipient is awarded to “Wander” performed by Brianna Gorski from South Coast Conservatory

In The Junior Classical Category our Top 3 highest scores are:

3rd Place is awarded to “Variation from Le Corsaire” performed by Sophia O’Herron from Dance Channel TV Ballet Academy

2nd Place is awarded to “Graduation Ball” performed by Julianna Hatton from Amirian Ballet Academy

1st Place and YBM Scholarship recipient is awarded to “Variation from La Bayadere” performed by Mia Fecher from South Coast Conservatory 

In The Junior Contemporary Category our Top 3 highest scores are:

3rd Place is awarded to “Airlock” performed by Grace Li from Xingjian Dance Studio 

2nd Place is awarded to “Subdued Close” performed by Carolyn Lu from South Coast Conservatory

1st Place and YBM Scholarship recipient is awarded to “Empty Crown” performed by Mikayla Fleming from Richter Academy of Classical Dance

In The Senior Classical Category our Top 3 highest scores are:

3rd Place is awarded to “Variation from Paquita” performed by Guilia Gleason from South Coast Conservatory 

2nd Place is awarded to “Sylivia” performed by Brandan Contreras from South Coast Conservatory

1st Place and YBM Scholarship recipient is awarded to “Diana Variation from Diana & Acteon” performed by Karina Nguyen from South Coast Conservatory 

In The Senior Contemporary Category our Top 3 highest scores are:

3rd Place is awarded to “April In Paris” performed by Hailey Torbit from North County Academy of Dance

2nd Place is awarded to “The Last Second Before” performed by Brandan Contreras from South Coast Conservatory

1st Place and YBM Scholarship recipient is awarded to “Struggle For Pleasure” performed by Karina Nguyen from South Coast Conservatory

In The Duo/Trio/Ensemble & Pas De Duex Category our Top 3 highest scores are:

 Ensemble 

1st Place is awarded to “We”  from South Coast Conservatory

In The Duo/Trio category

1st Place is awarded to”DREAM” from Dance Channel TV Ballet Academy

Pas De Duex 

1st Place is awarded to “The Golden Age” from South Coast Conservatory

STAND OUT AWARD RECIPIENTS

The ”FUTURE STAR AWARD” Winner:

Josephine Hatton 

The “MOST PHOTOGENIC AWARD” for an appearance on Dance Channel TV Winner:

Elyse Bollesen

SCHOLARSHIP AWARD RECIPIENTS

Youth Ballet Masters $100 Scholarships-

        Angelina Jones from Southland Ballet Academy 

        Brianna Gorski from South Coast Conservatory

        Mia Fecher from South Coast Conservatory

        Mikayla Fleming from Richter Academy of Classical Dance

        Karina Nguyen from South Coast Conservatory

YBM Scholarship Winners 2020

State Street Ballet’s Summer Intensive Scholarships -

  • (1) 50% Summer Program Scholarships (Akeelah Duffy)
  • (1) 50% Summer Program Scholarships  (Carolyn Lu)

Scholarship Winners for Los Angeles Ballet Summer Program Scholarships

  • (1) 100%  Summer Program Scholarship (Luke Alcaraz)
  • (1) 50%  Summer Program Scholarships (Taisiia Shchelkanova)

Scholarship winners for Nuovo Classico Balleto of Italy

- (1) Any 2 Week’s Summer Intensive: 100% ( Brandan Contreras)

- (1) Any 2 Week’s Summer Intensive: 75%  ( Elyse Bollesen)

- (1) Any 2 Week’s  Summer Intensive: 50% ( Karina Nguyen)

               - (1) Any 2 Week’s Summer Intensive: 25% ( Hailey Torbit)

Scholarship winners for Tanzolymp (17th Annual Final in Berlin, Germany):

  • (1) 9-11yrs. 100% Scholarship: (Sophie Barquist)
  • (1) 9-11yrs. 100% Scholarship: ( Channing Dennis)
  • (1) 12-14yrs. 100% Scholarship: (Grace Li)
  • (1) 15-18yrs. 100% Scholarship:( Giulia Gleason)
  • (1) Duo /Trio / Ensemble Scholarship: ( Katelynn Keister and Silas Peterson)

YOUR REACTION?

Facebook Conversations